7 miejsc, które musisz zobaczyć w Mediolanie

7 miejsc, które musisz zobaczyć w Mediolanie

Z całego serca błogosławię tanie linie lotnicze i coraz większą siatkę lotów z Polski. Dzięki temu weekendowe wypady do europejskich miast są na wyciągnięcie ręki. Idealne na oddech od codzienności, celebrowanie rodzinnych wydarzeń, a także na znalezienie inspiracji do pracy. Mediolan, stolica Lombardii, północnych Włoch jest świetnym miejscem na taki wypad. I to tym bardziej w pojedynkę, albo z przyjaciółką.

Przygotowałam dla Ciebie 7 instafriendly miejsc, które musisz odwiedzić w tym pięknym mieście. Pomijam kwestie historyczne – tu musisz przygotować kilka dni i sporo czas przed przyjazdem, by zarezerwować bilety do La Scali czy Ostatniej Wieczerzy. Skupiłam się na miejscach, w których chcesz robić zdjęcia co krok! To co, zaczynam!

Dworzec Milano Centrale

Przyznam się, mam dziwną manię zwiedzania miast zwracając uwagę na dworzec, skąd często zaczynam swoją wycieczkę. W Mediolanie wszystko zaczyna się na dworcu Milano Centrale. Dowiozą Cię tu z lotniska – autobusy z Bergamo czy pociąg z Malpensy.

Dworzec Milano Centrale oszałamia swoją wielkością i pięknem. Jest połączony ze stacją metra Milano Centrale . Ten ogromny gmach jest świetnie przystosowany dla osób niepełnosprawnych – w takim wnętrzu wydawałoby się, że będzie sporo barier architektonicznych, a tu niespodzianka. Zaskakujące estetycznie jest połączenie pięknych mozaik na ścianach z elektronicznymi tablicami odjazdów, ale – końcu to dworzec, który ma pełnić funkcję informacyjną. Perony są pod pięknym szklanym dachem. Światło wpadające przez szkło oświetla perony, które wygląda pięknie o każdej porze dnia.

Plac Duomo

Najważniejszy punkt turystyczny w Mediolanie! Ogromny plac przed wspaniałą katedrą z XIV wieku. Co ciekawe, stacja metra Duomo (dojeżdżają tam dwie linie m1 i m3, prosto z Milano Centrale) ma wyjście prosto na plac i katedrę. Katedra jest imponująca pod względem rozmiarów, to dokładnie Katedra Narodzin św. Marii. Zbudowana jest w stylu gotyckim. Ta marmurowa budowla jest jednym z największych kościołów na świecie. Dla turystów dostępny jest dach katedry, ozdobiony rzeźbami i gargulcami. Doskonale z dachu widać panoramę miasta, a przy dobrej widoczności i Alpy.

Sam plac to miejsce milionów selfie i pięknych portretów. To też miejsce, pełne gołębi i ulicznych handlarzy sprzedających dosłownie wszystko. Każda kamienica wokół placu jest osobnym zabytkiem i zasługuje na uwagę. Liczne kawiarenki dookoła placu nie zachwycają cenami, ale widok jest wart każdego euro za kawę. Dobrze przyjść tutaj na koniec dnia, by posiedzieć przy prosecco 🙂 Dobre miejsce startowe do zwiedzania centrum miasta, stąd wszędzie jest blisko – i dosłownie, i dzięki komunikacji miejskiej.

Galeria Vittorio Emmanuelle II

Jeszcze mnie nie stać na zakupy w tym miejscu. Może w następnym życiu? 🙂 Narazie mogę pójść do Galerii Vittorio Emmanuelle II, która stoi tuż obok domu towarowego La Rinascente pozachwycać się tym miejscem od strony turysty. Nazwy widniejące nad wejściami do sklepów mówią same za siebie – najlepsze marki mają tutaj swoje butiki. Znajdziesz tu salony biżuterii czy mody haute couture, a także księgarnie (biżuteryjne książki, albumy!!!). Sam wystrój witryn to modowy majstersztyk. W porze obiadowej można spotkać tu wiele osób, które (być może) są na branżowych, biznesowych spotkaniach. No i oczywiście tłumy turystów.

Galerię zaprojektował Giuseppe Mengoni. Architekt jednak nie doczekał uroczystego otwarcia. Zginął tragicznie w przeddzień otwarcia swojego wielkiego dzieła (spadł z dachu kopuły).

Koniecznie zwróć uwagę na mozaikę znajdującą się w centralnej części posadzki galerii, pod kulistą kopułą. Zobaczysz herby (symbole) miast zjednoczonych Włoch. Są nimi: Remus i Romulus – Rzym, fleur-de-lys – Florencja, byk – Turyn, biała tarcza z czerwonym krzyżem Mediolan. Istotny tu jest byk turyński. Powszechnie uważa się, że stanięcie na jego genitaliach i trzykrotny obrót w tym miejscu na pięcie o 360 stopni gwarantują szczęście na całe życie.  Kolejka do tego miejsca jest przez cały dzień. Co kilka lat wymieniają ten element posadzki, bo tłumy turystów doprowadziły (już pewnie nie raz) to wydrążenia dziury w tym miejscu. Też w tym pomogłam.

Galerię można zwiedzać przez całą dobę. To kolejne instafriendly miejsce w Milano, szklana kopuła wygląda przepięknie!!

Spacer uliczkami Mediolanu

Zaplątaj się w Mediolanie. Okolice Duomo, w promieniu conajmniej 3 stacji metra proszą się o zwiedzanie ich właśnie piechotą. Tylko tak zobaczysz ciasne uliczki, samotnie stojące skutery (piaggio, moja miłość!) i wiele kawiarenek. Im dalej od głównych ulic, tym więcej lokalnych sklepików i codziennego życia. Zwrócisz uwagę na wszelkie ozdobniki na budynkach, piękne balkony. Detale! Sporo kamienic ma ozdobne, wyłożone kamieniem wejścia i bramy. Przyglądaj się temu i łap czas dla siebie. Uwielbiam maleńkie bary, w których pachnie świeżym rogalikiem i espresso. Kilka stolików przed wejściem, gdzie możesz spocząć na chwilę i obserwować życie. To jest piękne.

Porta Nuova

Największe zaskoczenie po starym mieście Milano, to dzielnica Porta Nuovo. Zlokalizowana przy dworcu Porta Garibaldi nowoczesna dzielnica handlowa i mieszkalna. Oczywiście, nie brakuje tutaj biurowców i części biznesowej. Tam trzeba pojechać i zobaczyć te ogromne wieżowce. Szklane wieżowce zachwycają formą i robią wrażenie.

Piz

O pizzerii Piz, dowiedziałam się od koleżanki, która wyjazd do Milano zaplanowała z tripadvisorem. Piz znajduje się kilka minut pieszo od Duomo. Jeśli trafisz na brak kolejki – jesteś lucky girl. Tam zawsze jest kolejka. Jednakże kelner sprawiedliwie zapisuje na listę imiona, a w międzyczasie częstuje drinkami. Mały wybór w menu (margarita!), ale pizza jest przepyszna! Miejsce jest w części w piwnicach budynku, ale wystrój wynagradza tę niedogodność. Na koniec znów – pożegnalny shot i można iść w miasto!

Naviligio Grande

Tak naprawdę przez Mediolan nie przepływa żadna rzeka. Zostały jednak w mieście kanały, dzięki którym miasto łączyło się z jeziorem Como jak i z rzeką Ticino czy Pad. Kwestie handlowe i turystyczne – wiadomo. Budowa głównego kanału, Naviglio Grande (połączył Mediolan z rzeką Ticino) umożliwiła także transport marmuru oraz innych materiałów pod budowę Katedry Duomo. Jeszcze przed II wojną światową większość kanałów w obrębie miasta zostało osuszonych (kwestie higieniczne). Aktualnie oglądać możemy pozostałości architektoniczne po kanałach, bo dawny szlak nawigacyjny przemienił się w liczne uliczki. Mieszkańcom pozostał kanał Naviglio Grande. Wciąż płynie nim woda, i nad którym ciągną się niezliczone knajpki, restauracje i bary.

W ostatnią niedzielę miesiąca nad kanałem od wczesnych godzin porannych organizowany jest wielki targ staroci. To świetne miejsce na łowy vintage. Dookoła są też sklepiki z modą vintage i antykwariaty.

Mam nadzieję, że moje zestawienie miejsc w Milano przypadło Ci do gustu. Jeśli byłaś w tym mieście – podziel się swoją opinią w komentarzu!