Jak wiesz, to, czym ozdabiamy szyję i dekolt zależy od wielu czynników, takich jak: rodzaj dekoltu, długość włosów, budować ciała czy okazja. Wisienką na torcie każdej stylizacji jest perfekcyjnie dobrany naszyjnik. O długościach naszyjników pisałam tutaj, a dzisiaj opowiem Ci o ośmiu naszyjnikach, które powinnaś znać. Zaczynamy!
Sautior [wym. sotła]
To najczęściej sznur kamieni, bądź łańcuszek zakończony dużą zawieszką czy chwostem. Długość – matinee. Sautior był najpopularniejszy w latach 20. XX wieku.
Ten naszyjnik to biżuteryjna odpowiedź na próbę wydłużenia kobiecej sylwetki, który to trend zapoczątkowały kolumnowe kroje sukienek z tamtej epoki.
Sautior to też wielofunkcyjny naszyjnik: ze sznurów można było w łatwy sposób zrobić bransoletki, krótsze naszyjniki, czy inne ozdoby na głowę – wystarczyło je odpowiednio zwinąć czy przepleść. To pozwalało wykorzystać dany sautoir jeszcze raz, by posłużył podczas więcej niż jednej okazji.

Riviere
Naszyjnik, który składa się z kamieni szlachetnych tego samego gatunku. Długość – princess. Kamienie mogą mieć ten sam rozmiar i kształt lub być ułożone ze względu na wielkość tak, że najmniejsze kamienie znajdowały się przy zapięciu, a największe w centralnej części naszyjnika. Co ważne, każdy kamień jest w osobnej oprawie. Niektóre rivières mają małą przegubową pętlę lub oczko, które pozwalają na zawieszenie dodatkowej zawieszki w centralnym punkcie naszyjnika.

Wisiorek
Pewnie dobrze Ci znany, bo to ostatnio najpopularniejszy styl naszyjników. Najczęściej przyjmuje formę wisiora, składającego się z kamienia i / lub efektownie zakutego kamienia, który jest przymocowany do łańcucha sporym podwieszeniem (oczkiem, krawatką). Wisiorki można łatwo spersonalizować, a co za tym idzie, są świetne jako wyjątkowy prezent. Zawieszka z kamieniem urodzinowym? Znakomicie dopasowany prezent.

Negligee/négligée[wym. negliże]
Niech Cię nazwa nie zaskoczy, bo nie jest to nazwa bielizny nocnej, a naszyjnik! Zbudowany jest z cienkiej linki/łańcuszka, na końcach którego, z dwóch stron, zawieszone są na różnych długościach – asymetrycznie – zawieszki. Zawieszki te mają kształt frędzli lub kropli. Długość – najczęściej matinee.

multi strand necklace – pl. wersja – wielosznurowy naszyjnik
Nie znalazłam adekwatnego określenia na ten naszyjnik w języku polskim. To rodzaj naszyjnika wykonany z wielu sznurów tego samego materiału (kamienie, perły) połączonych pojedynczym zapięciem. Najczęściej są to sznury pereł. Znakomicie wygląda w długości typu choker, lub princess – w tych przypadkach sznury nie plączą się, nie są skręcone i idealnie eksponują materiał.

Medalion/sekretnik
Najbardziej magiczny z naszyjników. Składa się on z dwóch bliźniaczych części. Można je rozdzielić, otworzyć, a w środku jest skrytka. To miejsce idealne na małe zdjęcie lub memento, coś pamiątkowego, wyjątkowego. Sekretniki często były grawerowane (niekoniecznie inicjałami, czasem grawerunki niosły ukrytą wiadomość) i / lub wypełnione puklem włosów ukochanej osoby. Medaliony są niesamowicie osobiste, sentymentalne. Zazwyczaj przekazywano je z pokolenia na pokolenie. Ich popularność przypadła na czasy panowania królowej Wiktorii (ok. 1840-1900) . Medaliony nosimy najczęściej na łańcuszku o długości 75 – 85 cm, ale też w wersji krótszej – 40-45 cm.

Graduated necklace – stopniowany naszyjnik
W tym naszyjniku, koraliki są ułożone w kolejności: największy koralik jest w centralnej części naszyjnika, i sąsiadujące z nim koraliki stopniowo zmniejszają się, tak, że najmniejsze są tuż przy zapięciu. Riviere ma podobnie, ale tam każdy kamień jest osadzony w osobnej oprawie, tu nie ma opraw, są obok siebie. Najczęściej są to naszyjniki z koralu, pereł, turkusów czy kości słoniowej. Długość – dowolna, najważniejsze jest stopniowanie.

Festoon
Tego naszyjnika nie trzeba przedstawiać. Spopularyzowany w czasach wiktoriańskich. Festoon zbudowany jest z głównego łańcucha z osadzonymi kamieniami, bądź zawieszkami – od nich odchodzą mniejsze łańcuszki, które łączą się z kolejnymi. Misterna konstrukcja. Prawidłowo wykonany festoon charakteryzuje się tym, że jego główny łańcuch ma długość chokera i jest noszony na obojczykach. Świetnie pasuje do kreacji bez ramion, bo one najlepiej eksponują tę misterną biżuterię. Wyższe dekolty mogłyby skręcać i zniekształcać całość.

Który naszyjnik posiadasz w swojej kolekcji? Który najczęściej nosisz?