Najpiękniejsze biżuteryjne okładki Vogue

Najpiękniejsze biżuteryjne okładki Vogue

Vogue. Dla jednych biblia mody, dla innych wyrocznia stylu i trendów. Jedno jest pewne, w dobie internetu, papierowy magazyn to doskonały powód nie tylko dla ładnego kadru na instagram, ale też, moim zdaniem, do poszerzenia swoich własnych horyzontów. Edytoriale, które można tam zobaczyć, przeglądy nowości od marek, top zestawienia – moim zdaniem ten tytuł to najważniejszy magazyn dla każdej fashionistki.

W końcu mamy tez polską edycję, narazie na półki trafił pierwszy numer.  Okładka nie kipi akcesoriami, ale to tylko zachęciło mnie to do poszukania najpiękniejszych błyszczących okładki magazynu Vogue. Jakie ciekawe okładki zawierają archiwa modowej Biblii? Czy są takie okładki, które kipią od ilości biżuterii? Zobaczcie co znalazłam.

Carey Mulligan, Mario Testino, Kwiecień 2013 | Madonna, Steven Miesel, February 1991

Kilka lat temu film Wielki Gatsby w reżyserii Baz’a Luhrmanna był na językach całego świata. Przepych scenografii, kostiumów i dodatków przypomniał nam wszystkim piękno początku XX wieku. O biżuterii z tego filmu przeczytasz tutaj. Na okładce pojawiła się brytyjska aktorka Carey Mulligan w roli Daisy Buchanan. Mulligan pokazuje biżuterię z tamtych lat. Na szczególną uwagę zasługują słynne perłowe bransolety „kajdany” Daisy.

Kolejna okładka wybrana przeze mnie należy do Madonny. Madonna naśladuje Marilyn Monroe dla Vogue Italy na okładce, ponad 25 lat temu! Jestem pełna uznania, jak gwiazda popu połączyła biżuterię i modę, w jej typowo szokującym klimacie. Edytorial, w którym Madonna staje się Marilyn – wow. Zapiera dech w piersiach. No i autor okładki – Stevena nie trzeba przedstawiać. Biżuteryjne body i poza Madonny – wow!

Karolin Wolter, in Vogue Germany, grudzień 2013

W niemieckim wydaniu Vogue, co roku przygotowywana jest wkładka zawierająca horoskop na następny rok. W 2013 roku na okładce tego dodatku pojawiła się Karolin Wolter. W tym roku było kilka wersji tej okładki, wszystkie pełne kryształów Swarovskiego.

Tego roku dodatek z horoskopem miał różne okładki. Zachwyciła mnie też druga okładka z tego numeru, wszak każda z nich kipiała od ilości blasku i błysku kryształów. Drugi kadr zaaranżowany jest tak, że skupia całą uwagę na fascynatorze, który jest starannie pokryty kryształami Swarovskiego.

Sasha Luss, Vogue Russia, listopad 2013  |  Sophia Loren, British Vogue, czerwiec 1965

Specjalna edycja „Rosja w Vogue” z 2013 roku (listopad) przedstawia modelkę Sashę Luss fotografowaną przez Mariano Vivanco z stylizacją Olgi Duniny. Znów – żyrandolowe kolczyki przykuwają uwagę odbiorcy. To pierwsza okładka blond piękności, a ten numer był specjalnym wydaniem magazynu w Rosji.

Jedna za najstarszych okładek Vogue w moim zestawieniu. Sophia Loren sfotografowana przez Davida Baileya. Ujęcie zostało wykonane podczas kręcenia jej najnowszego filmu Lady L w Castle Howard w Yorku. Loren jest tutaj jako Lady L przebrana za tureckiego tancerza.

Fei Fei Sun, Vogue Italia Czerwiec 2015 | Mario Epanye, Vogue Africa, Czerwiec 2015

W 2015 roku po raz pierwszy od ponad 20 lat fotograf Steven Meisel nie był autorem okładki Vogue Italia. Czerwcowy numer „the China Issue” miał cztery różne okładki, autorstwa Stevena Kleina, Craiga McDeana, Mario Sorrenti i duetu  Mert Alas i Marcus Piggott. Mnie urzekła okładka z modelką Fei Fei Sun, autorstwa Mert & Marcus. Ilość błyszczących kolczyków + septum w nosie modelki.

Czarnoskóra piękność na okładce Vogue Africa to Mario Epanya. Wbrew pozorom okładka została zdominowana przez biżuterię, mimo tego, że widzisz tylko bransoletę i kolczyki. tylko tyle, albo i aż tyle. Usta modelki idealnie podkreślają czerwone kamienie zawarte w bransolecie i żyrandolowych kolczykach.

Vogue Gioiello

Vogue Gioiello to osobna rozdział błyszczących okładek magazynu Vogue. Siostrzana publikacja Vogue Italia, która przez lata zajmowała się kolekcjami biżuterii. Niestety, w 2017 roku, w związku ze zmianami redaktora naczelnego, biżuteryjny Vogue został zamknięty. A szkoda. Zostały nam póki co archiwalne numery, które na ebay’u zaczynają być poszukiwane przez kolekcjonerów. Kipią od biżuterii, od jej blasku. Również z okładek.

Pierpaolo Ferrari, wrzesień/październik 2010 r.  |  Giampaolo Sgura,  wrzesień 2010 r.

Uwielbiam to, jak okładka Vogue Gioiello autorstwa Pierpaolo Ferrari z 2010 roku przenosi biżuterię na nowy poziom. Manicure modelki zdobiony dżetami wskazywał na trend, jakim były be-jeweled paznokcie. Stały się tak popularne w ciągu ostatnich kilku lat. Palce pełne pierścionków – marzenie każdej biżuteryjnej miłośniczki!

Kolejna okładka Vogue Gioiello, która zapiera dech w piersiach. Autorem jest Giampaolo Sgura, który łączy razem kwiaty, biżuteria i jeszcze więcej biżuterii. Ta okładka ma tytuł „Blooming Jewels” i pokazuje biżuterię w iście królewskim stylu. Przepych, duma, elegancja.

Mój faworyt

Anton Bruehi, Grudzień 1939

Zazwyczaj szukam czegoś wyjątkowego, unikatowego. Na europejskim ebay’u znalazłam taki egzemplarz Vogue’a, że chyba nie jadłabym do końca roku, chcąc wygrać aukcję. Rok 1939, Europa. No umówmy się, to najgorszy pomysł na przeglądanie prasy w poszukiwaniu błyskotek, kiedy na świecie trwa wojna (i to jaka!) Autorek okładki jest Anton Bruehi. Patrząc na całe, okładkowe archiwum, ten numer Vogue zrobił coś, czego nigdy wcześniej nie widzieliśmy. Elementy biżuterii zostały ułożone w formie słowa „Vogue” i zastąpiły kultowy font. Wow.
Daj znać, która z okładek zaprezentowanych przeze mnie spodobała Ci się najbardziej. A jeśli masz swojego faworyta – pokaż w komentarzu. Uściski!