Urodzinowy kamień sierpnia – oliwin/chryzolit/peridot

Urodzinowy kamień sierpnia – oliwin/chryzolit/peridot

Sierpniowy kamień urodzinowy to oliwin. Nazwa jego pochodzi o oliwkowej barwy jaką ma ten minerał. Oliwin to krzemian wyspowy magnezu i żelaza, przeźroczysty minerał występujący często w zasadowych skałach magmowych, np. w bazaltach. Poniżej krótka charakterystyka tego kryształu i 5 świetnych projektów biżuterii, z wykorzystaniem oliwinu.

Właściwości

Oliwin to dość kruchy kamień (twardość wg Mohsa 6-7), ale jak wcześniej wspomniałam, występuje w wyraźnych kryształach. Jego gęstość jest różna, bo oliwiny posiadają zmienną zawartość magnezu i żelaza. Współczynnik załamania światła jest zależna od wartości żelaza w minerale (więcej żelaza = większa gęstość= większy współczynnik załamania światła).

Łatwo rozpoznasz oliwin wśród kamieni, właśnie ze względu na charakterystyczny odcień zieleni, a także na duże podwójne załamanie światła.

Broszka, Lalique, 1900 | Kolczyki Greig Porter santafedrygoods.com | pierścionek vintage, rubylane.com

Oliwin ma dwie odmiany, chryzolit i perydot (peridiot).

  • chryzolit – kamienie o odcieniu żółto-zielonym, a także bardzo popularna nazwa oliwinu w Ameryce Północnej (nazwa pochodzi od greckich słów: chryzois – żółty, litos – kamień).Dość często w branży jubilerskiej używane jest słowo chryzolit + przymiotnik ( np. brazylijski, wschodni, cejloński)  jako określenie innego kamienia, niż odmiana oliwinu. Trochę to przewrotne, kiedy czytasz 'chryzolit cejloński’, a tu chodzi nie o chryzolit, a konkretnie o zielony turmalin. Chryzolit saski to jubilerska nazwa topazu z Saksonii.
  • perydot – kamienie oliwkowozielone, w Wielkiej Brytanii używa się głównie tej nazwy (z arabskiego faridat – drogi kamień).

Wieczorowy szmaragd to ciekawe określenie oliwinu, który w sztucznym świetle jest bardzo podobny do szmaragdu, Ma jednak łagodniejsze natężenie koloru. Oliwin i jego określenie jako wieczorowy szmaragd jest taką 'tańszą, bardziej pospolitą’ wersją szmaragdu.
Oliwiny zazwyczaj ważą zaledwie trzy lub dwa karaty. Większe okazy są prawie niemożliwe do zlokalizowania (powyżej 8 karatów). Spore okazy oliwinów są wyłącznie w muzeach lub w rękach prywatnych kolekcjonerów.

Szlify

Oliwin sam w sobie jest dość miękkim kamieniem, stąd spotkasz w formie wyszlifowanej (fasetkowej). Najczęściej jest to szlif schodkowy i brylantowy, choć zdarzają się też oliwinowe kaboszony.  Po pewnym czasie może dojść do zarysowania lub zmatowienia danego egzemplarza. Szlifowanie pozwala wydobyć podwójne załamanie światła w kamieniu.

Dostępność

W średniowieczu Europejczycy przywieźli z krucjat peridoty do dekorowania kościołów i szat liturgicznych. Peridot był także znany przez starożytnych Hebrajczyków. Jest wymieniony jako jeden z kamieni używanych przez Aarona. Wzmianka o chryzolicie została także znaleziona w Piśmie Świętym, w tekście Apokalipsy św. Jana (Ap 21, 19-20).

Krzyżyk Judith Rupka | złote kolczyki Plima

Na świecie chryzolity występują w Egipcie, a dokładniej na wysepce wulkanicznej Zebirget na Morzu Czerwonym. Wydobywa się je także na Sri Lance, w Australii, Brazylii, RPA i Chinach, czy USA. Nawet w Polsce można spotkać (dość rzadko) okazy oliwinów w Sudetach (bazalty rejonu Lwówka i Lubania).

 Symbolika

Zieleń oliwinu wytwarza energię, która działa jak soczysta, młoda trawa. W ezoteryce określany jest jako kamień, który edukuje stres, niepokój, irytację i poczucie winy. W średniowieczu wierzono, że oliwin potrafi ochronić człowieka przed czynnością złych duchów. Do dzisiaj jest to kamień chroniący ludzką aurę. Oliwin skutecznie oczyszcza i ciało i atmosferę.
Masz w swojej kolekcji oliwiny? Daj znać w komentarzu co myślisz o tym kamieniu.

ZapiszZapisz