Biżuteria Księżnej Diany

Biżuteria Księżnej Diany

Królewskie narodziny, zaręczyny, śluby, rozwody i pogrzeby skupiają uwagę zarówno poddanych, jak i mieszkańców innych państw. Ostatniego dnia sierpnia mija kolejna (w tym roku dwudziesta) rocznica śmierci członkini brytyjskiej rodziny królewskiej, Księżnej Diany. Zachowała się w pamięci ludzi na całym świecie jako piękna kobieta i ikona stylu. 

Księżna Diana

Diana żyła w latach 1961-1997. Wyszła za mąż za Karola, następcę tronu Wielkiej Brytanii  w 1981 roku. Mimo (według prasy) „bajkowego ślubu” Jej małżeństwo nie było udane. Zakończyło się separacją w 1992, a następnie rozwodem w 1996 roku. Diana była matką Williama, księcia Cambridge i Harry’ego, księcia Walii. Lady Di to jedna z najczęściej fotografowanych kobiet z rodziny królewskiej.Była ceniona za swój styl, była ikoną mody. Sporo swoich sukien oddała na aukcje, a uzyskane pieniądze przekazywała instytucjom charytatywnym. Działalność dobroczynna przyniosła Jej przydomek „Księżnej ludu”.
Diana zmarła w wyniku obrażeń odniesionych w wypadku samochodowym w 1997 roku.

Słowo o jej biżuterii

Ulubionym kamieniem Lady Di był szafir. Było sporo spekulacji, dlaczego akurat ten kamień. Niektórzy twierdzą, że wybrała szafir, bo przypomniały Jej o pierścionku zaręczynowym matki. Inni mówią, że wybrała go, aby pasował do Jej pięknych niebieskich oczu. Diana stwierdziła później, że wybrała szafir, ponieważ „były największy”.

Najpopularniejsze egzemplarze biżuterii Księżnej Diany

Jayne Fincher / Getty

Szafirowa broszka była prezentem ślubnym dla Diany od Królowej Elżbiety. Zaraz po ślubie, Diana nosiła klejnot jako broszkę, tak jak to robiła jej teściowa. Później broszka została elementem naszyjnika wielosznurowego z pereł. Po rozwodzie z Ksieciem Karolem, Diana dalej nosiła to szafirowe cudo.

Quadrillion / Corbis

Najbardziej słynnym klejnotem Księżnej Diany był jednak Jej pierścionek zaręczynowy. Szafir
(12-karatowy) otoczony jest 14 diamentami i oprawiony jest w 18-karatowe białe złoto. Pierścionek Diany nie był wykonany na zamówienie, a wybrany z katalogu jubilera Garrarda.
Obecnie ten pierścionek został podarowany Kate przez Księcia Williama podczas ich zaręczyn. William dał pierścień swojej matki, by włączyć Ją w ten szczególny dla Niego dzień.

Antony Jones/UK Press via Getty Images

 Podczas jednego z ostatnich występów publicznych przed śmiercią, Diana odwiedziła Royal Albert Hall w Londynie. Brała udział w spektaklu „Jezioro Łabędzie” (sama Lady Di w dzieciństwie chciała zostać baletnicą).  Miała wtedy na sobie naszyjnik z pereł i diamentów, który został nazwany „Jeziorem Łabędzim” od okoliczności, kiedy był założony. Naszyjnik ten to część zestawu, całego garnituru jubilerskiego. Diana nie doczekała się ukończenia kolczyków i nigdy nie zobaczyła całego kompletu. Ów garnitur został wykonany przez królewskiego jubilera Gararrda. Garrard wykorzystał diamenty i perły
z Morza Południowego.

Tim Graham / Corbis

Garnitur jubilerski z szlifowanymi szafirami i diamentami był podarowany Dianie jako prezent ślubny od księcia Arabii Saudyjskiej. Sam garnitur był obszerny i obejmował: diamentowy naszyjnik (z szafirem i diamentową zawieszką) i kolczyki, bransoletę, pierścionek oraz zegarek. Diana przekształciła zestaw biżuterii. Zmieniła zegarek i pierścionek w naszyjnik typu choker. Ów naszyjnik nosiła najczęściej jako opaskę na głowie.a

Biżuteria Diany dzisiaj

Biżuteria Księżnej Diany w większości wróciła do szkatuł Królowej Matki. Komplet „Jezioro Łabedzie” jako jeden z nielicznych klejnotów nie należał do rodziny królewskiej. Po śmierci Diany został sprzedany na aukcji. Księżna Diana zostawiła list, gdzie przekazała biżuterię swoim synom. Jak już wspominałam, książę William podarował pierścionek zaręczynowy matki swojej narzeczonej, a obecnie już żonie, Kate.
ZapiszZapisz
ZapiszZapisz
ZapiszZapisz
ZapiszZapisz