Moulin Rouge

Moulin Rouge

Sądzę, że niewiele jest osób na świecie, które chociażby nie słyszały o filmie Moulin Rouge. To niezwykle ekscytujący musical w reżyserii Baza Luhrmanna, ukazujący historię miłości Satine i Christiana. Możesz mi wierzyć lub nie, ale Moulin Rouge jest już na ekranach od 2001 roku. Ten bajeczny musical jest przepełniony nie tylko muzycznymi hitami, ale także wspaniałymi kostiumami.

Moulin Rouge

Film przedstawia historię miłości młodego poety (Ewan McGregor) i tancerki kabaretowej Satine (Nicole Kidman), która chce zostać aktorką. Christian opuszcza swój dom rodzinny i zostaje wprowadzony w świat paryskiej bohemy, przez swojego znajomego Henri Toulouse-Lautreca. W słynnym kabarecie Moulin Rouge, który jest niestety na skraju bankructwa, poznaje Satine – tancerkę, piosenkarkę. Kochają się w niej wszyscy stali bywalcy klubu. Wykorzystując to, Satine postanawia uratować kabaret. Jedynym sposobem okazuje się być uwiedzenie bogatego księcia, który godzi się sfinansować kosztowną rewię. Jest tylko jeden warunek – Satine musi zostać jego kochanką. Książę obsypuje ją drogimi prezentami, co nie ułatwia Satine wyboru pomiędzy romansem z nim, a miłością do poety za cenę kariery.

Satine i naszyjnik

Gdy Satine śpiewa utwór „Diamenty są najlepszym przyjacielem dziewczyny”, książę obdarowuje ją olśniewającym, diamentowym naszyjnikiem typu girlanda, wykonanym z diamentów i platyny. Jego forma nawiązuje do neoklasycznych i rokokowych wzorów. Misternie wykonane motywy kwiatów i koronek sprawiają, że całość wygląda lekko i delikatnie.
Oryginalny naszyjnik zawiera 1308 diamentów o łącznej wadze 134 karatów! To najcenniejszy element biżuterii w kinematografii.
Co ciekawe, podczas filmu wykorzystano również replikę tego naszyjnika. Bez większych uszkodzeń (zamiast diamentów były foliowe imitacje) przetrwała moment zerwanie naszyjnika z szyi Satine przez księcia.

Canturi

Diamentowy naszyjnik został zaprojektowany przez Stefano Canturi, australijskiego jubilera. Zaprojektował go tak, by jak najlepiej pokazać francuski eklektyzm. Jak zresztą sam pisze, na swojej stronie (www.canturi.com), przy projektowaniu tego naszyjnika silnie inspirował się stylem Ludwika XVI i wzorami koronek.
Naszyjnik został w 2001 roku wystawiony na sprzedaż przez dom aukcyjny Christie’s w Nowym Jorku, ale na kilka godzin przed aukcją Canturi zmienił zdanie i wycofał naszyjnik z licytacji. Do tej pory przechowuje go jako część swojej osobistej kolekcji.
Moulin Rouge przenosi nas w fascynujący świat kabaretów i pięknych strojów. To kolejny kostiumowy film, który zachwycił mnie misterną stylizacją aktorów, Oscar za najlepsze kostiumy (projektowali je Catherine Martin i Angus Strathie) trafił w zasłużone ręce! A jakie Ty masz wrażenia po obejrzeniu tego muscialu?