Jak sprawdzić rozmiar pierścionka?

Jak sprawdzić rozmiar pierścionka?

Właściwy pomiar palca jest podstawą do poznania rozmiaru pierścionka, który chcesz na nim nosić. Wbrew pozorom, nie jest to wcale takie proste. Poziom trudności rośnie jednak znacznie w momencie, kiedy chcesz kupić pierścionek komuś bliskiemu. Spokojnie, opowiem Ci dzisiaj, jak to zrobić w kilku krokach.

Rozmiar

Jest kilka skal i rodzajów rozmiarów pierścionków. Wynik podawany jest w milimetrach,  lub calach. Występują też oznaczenia literowe. Tutaj znajdziesz tabelę rozmiarów w kilku skalach.

Domowe sposoby

Dwa najprostsze sposoby mierzenia palca w domu:

  1. zrób z nitki pętelkę i zmierz obwód palca. Zdejmując delikatnie ową obręcz z palca, rozetnij ją i zmierz jej długość. Wynik w milimetrach sprawdź z międzynarodową tabelą rozmiarów. Jeśli wynik jest między dwiema wartościami – załóż mniejszy rozmiar.
  2. Weź pasek papieru i postępuj tak jak z nitką, opleć pasek wokół palca. Uzyskany obwód w milimetrach też sprawdź w tabeli.

Dla siebie

Jeśli dobierasz rozmiar dla siebie – przygotowałam 5 zasad, które są istotne przy mierzeniu pierścionków:

  1. Dłonie różnią się od siebie rozmiarem  – jeśli jesteś praworęczna, to palce z tej właśnie dłoni są trochę większe. Wynika to z tego, że prawą dłonią wykonujesz więcej czynności, zatem mięśnie są też bardziej wyćwiczone (jesteś leworęczną osobą – to samo masz z lewą ręką). Różnica na prawej i lewej dłoni jest około 1 rozmiaru.
  2. Stawy paliczkowe oraz wszelkie urazy i blizny wpływają na obwód palca – zastanów się więc, na którym palcu zamierzasz nosić pierścionek.
  3. Nie przemęcz palców, sprawdzając rozmiary zbyt długo w krótkim czasie. Palec może mieć niewielki obrzęk, co wprowadzi w błąd przy pomiarze, nawet o 1 rozmiar!
  4. Mierzenie palców w zależności od pory dnia i pory roku. Palce reagują m.in. na temperaturę, dlatego inny rozmiar palca będzie pod koniec dnia niż wczesnym rankiem; warto też wziąć pod uwagę porę roku –  w lecie często nasze ręce są delikatnie opuchnięte, zatem obwód palca może być większy. Kiedy zatem najlepiej mierzyć? Najlepiej kilkukrotnie w ciągu dnia. Dzięki temu unikniesz pomyłki.
  5. Rozmiar pierścionka zależy też od jego rodzaju i szerokości szyny pierścionka (obrączki). Im szersza, tym rozmiar jest mniejszy. Efektowne, duże pierścienie wybierz o jeden rozmiar większy, niż zazwyczaj. Przyjmuje się, że dla szyn szerszych niż 5 mm, należy do noszonego rozmiaru pierścionka dodać 1 rozmiar.

Niespodzianka

Chcesz komuś sprawić niespodziankę pierścionkiem, albo szukasz pierścionka zaręczynowego, ale jednak nie wiesz jaki rozmiar wybrać? Jeśli masz dostęp do pierścionka, który nosi osoba mająca zostać obdarowaną – połowa sukcesu. Mierzysz suwmiarką średnicę pierścionka w środku i gotowe! Wymiar podany w milimetrach można łatwo przełożyć na konkretny rozmiar. Tu ponownie odsyłam Cię do tabeli rozmiarów.  Jeśli nie masz suwmiarki – załóż pierścionek na swój palec (którykolwiek) i zaznacz, do jakiego miejsca Ci sięga. U jubilera sprawdzisz rozmiar, który odpowiadałby tamtemu mierzonemu egzemplarzowi.
Jeśli nie masz dostępu do pierścionka osoby, której chcesz go kupić – masz dwie możliwości: możesz podpytać bliską jej osobę. Zapewniam Cię, że kobiety wiedzą takie szczegóły o sobie. Możesz też wybrać się z nią na zakupy, podejść do jubilera i zaproponować przymiarkę kilku pierścionków.

Ważne!

Musisz liczyć się z tym, że pierścionek nigdy nie będzie idealnie przylegał. Jak wcześniej pisałam, wpływ na to ma nasz organizm, reakcja na stres czy temperaturę. Te ‘niedokładności’ nie mogą jednak powodować całkowitego spadania, lub co gorsze, zacisku na palcu, który może doprowadzić do niedokrwienia. Zasada jest taka, że obrączka powinna schodzić z palca z oporem (ale nie do przesady).
Kupując pierścionek, zapytaj o możliwość korekty rozmiaru (wymiana na mniejszy/większy rozmiar, albo powiększenie/zmniejszenie tego egzemplarza, który kupujesz).
Jakie są twoje doświadczenia w mierzeniu pierścionków? Jeśli masz swój sposób na to – podziel się ze mną!
autor zdjęcia: Jamie Joseph
ZapiszZapisz
ZapiszZapisz
ZapiszZapisz
ZapiszZapisz