Urodzinowy kamień lipca – rubin

Urodzinowy kamień lipca – rubin

Do każdego miesiąca roku jest przypisany kamień, tzw urodzinowy. Do lipca został przypisany rubin. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa ruber, oznaczającego “czerwony”. Można więc powiedzieć, że nazwa dosłownie określa kolor kamienia, który jest w odcieniach od delikatnego różu do ciemnej purpury.

Przyjrzyjmy się mu dzisiaj dokładniej.

Właściwości  

Rubin to szlachetna odmiana korundu, czyli minerału zawierającego tlenek glinu (AlO3).  Rubin swoją barwę zawdzięcza domieszce tlenku chromu (CrO3),  który barwi korund na czerwono.To bardzo rzadko występujący w przyrodzie związek chemiczny, i to właśnie dzięki niemu rubin to jeden z cenniejszych kamieni szlachetnych na Ziemi. Oprócz czerwonego rubinu, jest jeszcze druga, szlachetna odmiana korundu – szafir (o niebieskiej barwie), który ma podobne właściwości fizykochemiczne.

od lewej: rubin, szafir

Rubin to kopalina, ukształtowana przez naturę. Jest dość twardym kamieniem (9 stopni w skali Mohsa), nie topi się w płomieniu, nie rozpuszcza się też w kwasach.  
Rubiny w naturze rzadko przyjmują formę dużych kryształów. Średnia waga pojedynczego egzemplarza  wynosi poniżej 5 karatów. Jeżeli już zostanie znaleziony większy egzemplarz, to najprawdopodobniej znajdzie swoje miejsce w prywatnych kolekcjach lub zasili zbiory muzealne.
Najbogatsze złoża rubinów znajdują się w Birmie, Pakistanie, Tajlandii, Kampuczy, Tanzanii, Afganistanie i na Sri Lance.

Jak rozpoznać rubin?

Rubin możesz pomylić z innym kamieniami, na przykład, grantami czy spinelami.
A jak odróżnić rubin naturalny od syntetycznego? Rubiny nie są czystymi kamieniami. Można w nich dostrzec wtrącenia innych pierwiastków, które wyglądają jak drobne igiełki. Są to wrostki lub inkluzje, dzięki którym możemy poznać, czy dany kamień jest naturalny czy syntetyczny. Syntetyczne rubiny zawierają okrągłe smugi, często też pęcherzyki powietrza. Wrostki nadają każdemu rubinowi wyjątkowy charakter, dzięki czemu każdy egzemplarz rubinu po oszlifowaniu i wypolerowaniu będzie unikatowy. Na przykład, w rubinach z Birmy spotkasz wrostki z kryształków rutylu, które często tworzą skupienia w postaci gwiazd. 

Kolekcja Wiktoriańska YES, www.yes.pl

Asteryzm

Słyszałaś kiedyś o asteryzmie? To zjawisko optyczne, występujące podczas oświetlania rubinów. Wąska wiązka światła padająca na oszlifowaną powierzchnię kamienia szlachetnego ulega rozproszeniu i odbiciu wewnątrz kryształu, zawierającego uporządkowanie mikrostruktury. To odbicie światła ujawnia refleks świetlny w kształcie wieloramiennej gwiazdy. Kształt gwiazdy, liczba ramion i kąt ich wzajemnego położenia zależy od rodzaju i wzajemnego ułożenia mikrostruktur kryształu. Taki rubin nazywamy rubinem gwiaździstym. Rubiny gwiaździste osiągają na rynku jubilerskim zawrotne ceny, niejednokrotnie wyższe od cen brylantów. Często są szlifowane na kaboszony, by wydobyć tę ’świetlną’ gwiazdę.

Rubiny gwiaździste, jubilerskie.info

Symbolika

Rubin od dawna symbolizuje nasze największe bogactwo – miłość. Nic więc dziwnego, że jest ulubionym kamieniem zakochanych.  Co więcej, rubiny przyciągają także bogactwo i dostatek. Chronią swoich posiadaczy, ułatwiają podejmowanie decyzji i przystosowanie się do nowych sytuacji. Wzmacniają zdrowie, chęć życia i dodają energii. Często były wykorzystywane do ozdoby insygniów królewskich, szat liturgicznych czy strojów reprezentacyjnych.  

Ciekawostki

Jak wcześniej pisałam, duże rubiny znajdują się w prywatnych kolekcjach i zbiorach muzealnych. 
W British Museum w Londynie można zobaczyć  piękny Rubin Edwardesa, który waży 167 kt, zaś w  Nowym  Jorku, w kolekcjach American Museum of Natural History znajduje się Rosser-Reeves, ważący 138,7 kt.
Czeska korona króla Wacława to idealny przykład wykorzystania dużych rubinów do ozdoby insygniów królewskich.

Korona Św. Wacława

Jednym z bardziej poszukiwanych odcieni rubinu jest czerwień krwi gołębia (ang. pigeons-blood red), czyli odmiana barwy czerwonej z odcieniem niebieskiego.

Naszyjnik, który miała na szyi Vivien z filmu Pretty Women, był wykonany z rubinów i diamentów. Więcej o tym naszyjniku przeczytasz tutaj.

Pretty Women, mat.prasowe

Syntetyczne rubiny są wykorzystywane w zegarmistrzostwie.

kamienie łożyskowe Maurice Lacroix, zegarkipasja.pl

Co sądzisz o rubinach?
ZapiszZapisz
ZapiszZapisz
ZapiszZapiszZapiszZapisz