Skarbiec jasnogórski

Skarbiec jasnogórski

Co ma wspólnego religia i biżuteria? Ano, bardzo dużo. Jedno z najważniejszych miejsc kultu religijnego w Polsce – Jasna Góra w Częstochowie, zaskakuje pątników bliskością obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, ale i także pięknymi zasobami biżuteryjnymi.

Jasna Góra

Sanktuarium Maryjne na Jasnej Górze jest od wielu wieków miejscem ważnym religijnie i historycznie na mapie Polski. Jasna Góra przetrwała przez stulecia wojenne zamieszki. Liczne tłumy pielgrzymów, w dowód wdzięczności za ofiarowane łaski, darowało Maryi najcenniejsze przedmioty. Swego czasu, te wota były w kaplicy, gdzie znajduje się obraz, ale ogrom darowanych przedmiotów stał się podstawą do wzniesienia specjalnego pomieszczenia, skarbca. Salę na wota wzniesiono w latach 1649-1653 nad zakrystią, w bliskim sąsiedztwie Kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej. Wnętrze sali zawiera ładne, barokowe sklepienie, a o obecny wystrój pochodzi z początku XX wieku.  Jest efektem ówczesnego, gruntownego remontu skarbca. W latach 1920-21 stare szafy zastąpiono nowymi, przeszklonymi oraz witrynami i gablotami. Za projekt mebli odpowiadał polski architekt, Adolf Szyszko-Bohusz.

wnętrze skarbca.

Skarbiec

Wśród zgromadzonych w Skarbcu Jasnogórskim eksponatów najliczniej reprezentowane są szaty liturgiczne (pięknie zdobione ornaty i kapy), i naczynia – drogocenne kielichy, monstrancje i krucyfiksy. Złożone w skarbcu wota – dary od polskich królów, kardynałów i wiernych z całego świata pokazują zarówno historię narodu jak i hojność Polaków.

Jasnogórski Skarbiec to najstarsza część ekspozycji muzealnej na Jasnej Górze. W Skarbcu można podziwiać bogactwo i urodę najcenniejszych wotów – darów składanych w ciągu minionych wieków Matce Bożej Jasnogórskiej. Eksponaty rozmieszczone są w gablotach, witrynach i szafach wystawowych. W dość ciemnych pomieszczeniach (jednak!) możesz zobaczyć monstrancję z 1542 roku, podarowaną przez króla Polski, Zygmunta I Starego, inne naczynia i szaty liturgiczne.

Ale przede wszystkim możesz zobaczyć biżuterię. Wyroby jubilerskie ze szlachetnych materiałów, które posiadają ogromną wartość materialną, i przede wszystkim – historyczną lub emocjonalną. Zobaczysz gabloty wypełnione pierścieniami podarowane przez rodziny, sporo obrączek i zegarków. W kilku miejscach znajdziesz dopisek – co, dlaczego zostało podarowane i od kogo. W gablotach jest zamknięty potężny skarbiec historii polskiego narodu.

Zwiedzanie

Wstęp do Skarbca Jasnogórskiego jest wolny. Przy wejściu jest umieszczona skarbona, gdzie można wrzucić datki, na opiekę nad skarbcem. Pierwszeństwo zwiedzania mają grupy zorganizowane z przewodnikiem. Na każdej gablocie widnieje informacja – nie dotykać gablot! Sama jednak byłam świadkiem, jak turyści z zorganizowanej grupy ostentacyjnie opierali swoje zmęczone tyłki o gabloty. To nie jest pancerne szkło i metalowe konstrukcje, a drewno. Trochę szacunku w takim miejscu nie zaszkodzi, a i ułatwi innym pątnikom-turystom zwiedzanie.

Ważne! W środku sali nie można robić zdjęć. Zdjęcia umieszczone w poście pochodzą ze strony http://jci.jasnagora.pl Wierzę, że gdy pojawisz się w skarbcu, na koniec zwiedzania wrzucisz datek, na konserwację i ochronę tego miejsca.

Byłaś już w tym miejscu?