Stół złotniczy – jak zorganizować sobie miejsce pracy?

Stół złotniczy – jak zorganizować sobie miejsce pracy?

Dobrze  wyposażona pracownia złotnicza przypomina warsztat ślusarski. Znajdziesz tam: linię odlewniczą, polerkę czy walcarkę, a także szuflady wypełnione pilnikami, szczypcami i frezami. Od czego zatem zacząć budowanie samodzielnego warsztatu złotniczego, zwracając uwagę na bezpieczeństwo i higienę pracy?  

miejsce

Najlepszym rozwiązaniem byłby cały lokal, który możesz zagospodarować na pracownię. Marzenie!
Jeśli jednak nie możesz sobie pozwolić na osobny lokal na warsztat, postaraj się chociaż wygospodarować jedno pomieszczenie, przeznaczone pracy. Ja na początku działalności pracowałam w salonie, choć zdarzyło się także w sypialni czy kuchni (TEGO NIE POLECAM, ponieważ zapach gazu i inne opary nie są zbyt zdrowe).Wtedy poznałam kolejną, ważną zasadę umiejscowienia warsztatu: pomieszczenie musi mieć dobrą wentylację. Przydaje się to szczególnie podczas lutowania lub korzystania z substancji chemicznych.

oświetlenie

Dostęp do naturalnego światła i właściwy dobór światła sztucznego to kolejna, dość istotna kwestia. Natężenie i umiejscowienie oświetlenia zależy od indywidualnych preferencji. Z własnego doświadczenia, mogę polecić Ci dużą lampkę nad biurkiem i mniejszą, punktową, do oświetlenia konkretnego miejsca. Jeśli chodzi o barwę światła – najlepsza jest zimna, około 4000 – 4500 k. To światło neutralne, nie będzie zjawiska zakłamania barwy oglądanych przedmiotów.

stół złotniczy

Najważniejszy jest szeroki, gruby blat, a do niego wygodne (i dopasowane do Twojego wzrostu) krzesło. Dbaj o swój kręgosłup. Wysokość blatu dopasuj do swojego wzrostu, ustawiając go tak, by był na wysokości Twoich oczu. Zdecydowanie wygodniej będzie Ci pracować nie pochylając głowy .

włosy i paznokcie

Jeśli masz długie włosy – koniecznie je zwiąż, zapleć, zepnij. Jest to ważne ze względu na bezpieczeństwo Twojej czupryny, aby żaden kosmyk nie wplątał się w polerkę lub nie został przypalony palnikiem. Wiem co mówię, doświadczyłam tego.  Paznokcie – najlepiej krótkie, ale tu już kwestia gustu i wygody. Pamiętaj jednak, że będziesz pracować z metalem i różnymi narzędziami, które mogą zniszczyć manicure.

ubranie robocze

Znajdź w swojej szafie zestaw ubrań, którego nie będzie Ci szkoda zniszczyć czy wybrudzić. Ja pracuję ubrana w fartuch (barmański, wiązany w pasie, o długości do połowy łydki). Przy moim stole zamiast fela (fel to kawałek skóry umocowany pod blatem stołu, który tworzy zagłębienie, do którego wpadają opiłki i gdzie możesz odłożyć narzędzia) mam szufladę, zatem fartuch zastępuje mi fel, a także chroni ubrania.

metal

Tnąc czy polerując kawałki blachy możesz zranić się w opuszki palców. Najczęściej są to rany cięte, ale także i oparzenia, wynikające z niewłaściwego obchodzenia się z rozgrzanymi elementami biżuterii czy palnikiem. Chroń śluzówkę oczu, korzystając z okularów ochronnych podczas polerowania.

środki chemiczne

Po pierwsze, zawsze przechowuj je w zamkniętym, niedostępnym dla innych osób miejscu. Po drugie, każdy środek chemiczny starannie opisz. Tutaj znajdziesz etykietę, którą możesz wydrukować i wykorzystać do identyfikacji środków chemicznych . Jakiekolwiek roztwory przechowuj w szklanym, zamkniętym słoiku. Dlaczego szklanym? Ponieważ szkło z niczym nie reaguje, to najbezpieczniejsze rozwiązanie.
Po trzecie, zanim zaczniesz korzystać z substancji chemicznych – przeczytaj kartę charakterystyki. Znajdziesz w niej informacje o negatywnym wpływie substan na Twój organizm, a także o tym, jak chronić się podczas pracy z tym środkiem.

ogień

Oparzenia to jedno z najczęstszych wypadków w warsztacie złotniczym.
Na przykład, srebro podczas lutowania osiąga temperaturę blisko 1000 st. Celsjusza. W związku z tym, nawet jeśli wydaje Ci się, że lutowany element już ostygł, bezpieczniej będzie go przenieść przy użyciu pęsety.
Podstawowe zasady:

  1. Zaopatrz się w gaśnicę i miej zawsze pod ręką.
  2. Nigdy nie zostawiaj odpalonego palnika bez nadzoru!

narzędzia

Najważniejsze zasady pracy z narzędziami:

  1. Używając ostrych narzędzi, pamiętaj, żeby pracować nimi w kierunku “od siebie”.
  2. Korzystając z urządzeń silnikowych uważaj, żeby nie wciągnęły Ci one włosów, rękawów czy palców do środka.
  3. Przy polerowaniu, zabezpiecz opuszki palców przed zranieniem, korzystając z taśm czy palców ochronnych.
  4. Korzystaj z okularów ochronnych, maski pyłowej przy korzystaniu z polerki.

Każdy element biżuterii nad którym pracujesz, wytrzyj dokładnie przed obróbką pilnikiem, bo zniszczysz sobie narzędzia pracy.
Po skończonej pracy zadbaj o narzędzia, wycierając je z opiłków i zabezpieczając przed zniszczeniem (wszelkie stojaki, statywy i organizery mile widziane).

apteczka

Woda utleniona, plastry, rękawiczki, pęseta do wyjmowania opiłków, gaza i opatrunki – to podstawowe wyposażenie apteczki w pracowni złotniczej.
Pamiętaj, że jesteś odpowiedzialna za swoje bezpieczeństwo, a jeśli pracujesz w domu –  również za bezpieczeństwo domowników.
Jeśli już zaczęłaś organizować sobie miejsce do pracy – będzie Ci łatwiej uporządkować stanowisko, zgodnie z zasadami bhp. Jeśli dopiero planujesz – trzymam kciuki za jak najszybsze rozpoczęcie pracy!

zdjęcie wyróżniające: flickr.com