Co w biżuterii nowego?

Trendy biżuteryjne są dodatkiem do tych ogólnych, modowych… (?) i tak i nie, jak zwykle. Ale, ale! Nie jest tak do końca, w biżuterii też znajdziemy wiodące nurty i prądy. Bo przecież biżuteria nie musi być tylko dodatkiem. Dzięki lekturze dobrych i rzetelnych źródeł, artykułów prosto od krytyków i dziennikarzy związanych ze złotnictwem i jubilerstwem, a także obserwacji reklam i niusów – przygotowałam krótkie zestawienie tego, czego możemy się spodziewać w najbliższych miesiącach w błyskotkach. 

B&W

Zazwyczaj słyszysz, że to czerń nie wychodzi z mody – mała czarna pasuje przecież do wszystkiego! A co ze szlachetną bielą? Wydaje się być znacznie mniej doceniana… a jednak w obecnym sezonie biel powraca w wielkim stylu. Głównie w postaci pereł. Perły, perły, perły.

Perły z Morza Południowego, słynne perły Akoya lub słodkowodne, w aranżu białego metalu, złota, platyny, oplatające rękę lub szyję niczym mityczny wąż to właśnie to, co biel chce nam powiedzieć w obecnym sezonie. To renesansowy aranż w nowym wydaniu, nie tracący nic ze swojej klasycznej delikatności i romantyzmu. Imitujące węża srebrne fale zdobione perłami, perełki w stylu pianek Marshmallows lub słynne perły Akoya, olśniewające blaskiem i okrągłym kształtem nierzadko ukryte w delikatnej roślinie to właśnie klimat białego trendu…

Biała biżuteria ma być jednak współczesna i wyraźna, kojarząca się z młodością, a nieraz nawet kanciasta. Biały design we współczesnym wydaniu musi mówić wyraźnie i głośno! W tym sezonie znajdziecie ją na spinkach, chokerach, kolczykach (zarówno tych w stylu front – to – back jak i łezkach) oraz naszyjnikach  we wszystkich odsłonach. Ulubionym materiałem oprócz pereł jest oczywiście białe, a także różowe i żółte złoto. (Ad. 1, 2, 3)

Tous, pierścionek z perłą, złoto, perła i diament, 2.Little h, Zawieszka Confetti Z Pereł Słodkowodnych, perła słodkowodna, szafiry, złoto, 3. Penny Preville, South Sea Pearl Necklace, perła, diamenty, złoto

Baśniowe Stworzenia

Sztuka i literatura zawsze pozwalała nam zajrzeć głębiej, w świat niewidoczny gołym okiem. Lub, jak kto woli, znaleźć się przez chwilę w ukrytym świecie baśni, który jest dużo lepszy od tego, w którym żyjemy. Sztuka sprawia, że świat jest piękniejszy, a my czujemy się bardziej… baśniowo. W tym świecie istnieją zarówno smoki i wróżki, jak i zwierzęta o magicznych właściwościach. Świecący diamentowymi oczami konik morski? Właśnie takie stworzenia są ostatnim krzykiem mody w jubilerskiej kreacji! Stwory fantastyczne, egzotyczne, surrealistyczne, o nieco dramatycznym rysie.

A jednak ich kolorystyka jest dość przyjazna, pastelowa. Dominujące materiały to różowe i żółte złoto, oksydowane metale, czarny rod, ale także wyglądające nieco mrocznie czarne diamenty, przydymione kwarce, opale i rubiny. Magiczne stworzenia występują w tym sezonie na spinkach do włosów i pierścionkach, w szczególności podwójnych. Opanowały także kolczyki – łezki,  duże zawieszki i szerokie bransolety.

Stworzenia tego trendu to nieco surrealistyczne stwory, kojarzące się przede wszystkim z baśniami i legendami. Zarówno takie, o których kiedyś już tam mieliście okazję słyszeć, jak i te jeszcze nieopisane, nienazwane bądź niezinterpretowane. Może wyobraźnia pozwoli Ci zwizualizować bazyliszka, nową odsłonę wróżki z „Piotrusia Pana” lub mityczną Mantrykorę?
(Ad. 4, 5, 6, 7, 8)

4. Aster Ma, „jaszczurza broszka”, perły, złoto, inne kamienie, 5. Delfina Delettrez, Polifremo Piercing Earing, złoto, diamenty, szafiry, rubiny, 6. Delfina Delettrez, naszyjnik z pająkiem, złoto, perły, topaz, 7. Aida Bergsen, Wing Earrings, złoto, srebro oksydowane, różowe, białe i żółte diamenty, 8. Master Exclusive, Żółwi naszyjnik, złoto, opale, diamenty, szafiry, turmaliny, emalia

Asymetria

Asymetria? No tak, pomyślisz, buntowniczość i styl punkowy! Jakkolwiek nie byłoby trafne porównanie, a idea kusząca, we współczesnej, a przynajmniej tej najnowszej asymetrii, nie chodzi tylko o to. Dobrze dobrana asymetria może bowiem być kluczem do elegancji, szyku i bezkompromisowego wyrazu. Ta elegancja nie jest chaosem lub pomyłką – w parach (na przykład kolczykach) łączy małe z dużym używając identycznych wzorów, a mało prawdopodobne, z pozoru niepasujące do siebie kolory, łącząc siły zdają się być zaskakująco harmonijne.

Minimalna estetyka nadaje buntowniczemu wyrazowi klasycznego stylu. O czym więc właściwie jest trend zwany „bogatą asymetrią”? Ano o tym, że pozornie niedopasowane sztuki mogą być podstawą dobrego miszmaszu w Twojej szkatułce. Ta asymetria podkreśla tylko, że ostatecznie wszystko łączy się w jedno.

I jest to również wspaniałe wyzwanie dla pojedynczych, oszlifowanych lub naturalnych kamieni – pojedyncze sztuki, na przykład w kolczykach, wzmacniają tylko personalizację wzoru.

W jakiej formie przyjdzie geometria? Na pewno nie zdziwi Was, że będą to głównie kolczyki, zarówno te w stylu misz-masz jak i krople. Ale mogą być to również pierścionki w „otwartym” stylu oraz asymetryczne bransolety w różnym charakterze. Charakterystyka asymetrii musi mieć jednak poetycką duszę – być nieco kapryśna, dramatyczna, co łączy się oczywiście z buntowniczą klasyką.

Już nie musisz martwić się o to, że nie masz identycznej pasującej sztuki do swojej biżuterii – asymetryczne jest piękne! (Ad. 9, 10)

9. Pamela Huizenga – kolczyki |  Gem Platinum -pierścionek  |  Fern Freeman – kolczyki, 10. Jill Maurer – pierścionek, Yoko London – naszyjnik, Sutra- kolczyki

Powrót do antyku

Na pewno zdążyłaś zauważyć, że ostatnimi czasy niezwykle modne są wszelkie nawiązania do antyku i starożytności. Historia kołem się toczy i nic na to nie poradzimy. Możemy się tylko cieszyć, że inspiracje antyczne pozwoliły współczesnym projektantom na wniesienie nieco romantyzmu do naszego współczesnego świata.

Bo w końcu kto z nas nie czytał kiedyś mitów greckich i nie wyobrażał sobie siebie chodzącego po starożytnych ulicach? Starożytność to trend na dłużej niż rok – nawiązania do antyku bywały bowiem podejmowane zarówno przez dziewiętnastowieczny romantyzm jak i początek XX wieku. I wracają również dzisiaj!

Antyk to świeżość, wiedza, filozofia i głębokie zrozumienie natury ludzkiej – a przynajmniej jego próba. Być może nie będziemy nosić tog, ale starożytny prąd popchnie nas do zwrócenia swoich myśli w stronę europejskiej kolebki cywilizacji! I nie tylko europejskiej…

Nastroje, jakie towarzyszą temu trendowi to pierwotność i surowość, humorzastość rodem z mitologii greckiej (niech ktoś powie, że starożytni bogowie nie mieli swoich humorów…), a także historyczność i filozofia. Czyli wszystko, co ludzkie! Znaleźć to możemy na kolczykach, spinkach, sygnetach, zawieszkach i pierścionkach, szczególnie tych koktajlowych. A jaki materiał dominuje? Przede wszystkim oksydowane srebro, czarny rod, żółte złoto i diamenty.
Prosto z ulic starożytnych miast specjalnie dla nas, tu i teraz.  (Ad. 11, 12, 13)

11. Zoe Lev, Large Signet Ring, złoto, 12. Erica Courtney, Dollar Coin chocker, autentyczna moneta z 1921 roku, przetopiona i wygrawerowana we wzór czaszki, 13. Mazza, Buddha Necklace, kryształ, diamenty, złoto

Daj znać, czy widzisz, czy czujesz w dostępnych katalogach i materiałach prasowych marek jubilerskich te trendy. Ja czekam, aż będzie większa odpowiedź na te tematy ze strony polskich marek biżuteryjnych. A może sama masz jakieś wnioski? Podziel się ze mną w komentarzu!

Bibliografia:

1. https://www.tous.com/us-en/white-gold-alecia-ring-with-diamond-and-pearl/p/c712215000
2. https://www.amazon.com/Finestrino-Collection-Cultured-Freshwater-Confetti/dp/B01MEDBF7O
3. https://www.pennypreville.com/products/south-sea-pearl-necklace
4.http://www.aster-ma.com/works-zhengzhu.html
5. https://www.delfinadelettrez.com/shop/jewels/polifemo-earring-204.html
6. https://www.1stdibs.com/jewelry/necklaces/more-necklaces/delfina-delettrez-pearl-topaz-18-karat-gold-silver-necklace/id-j_5332701/
7.http://www.aidabergsen.com/templates/jewellery/upload/images/jewellerycategory/1200×1200/ERG1011.jpg
8. http://www.cijintl.com/Picture-7244-3-BROOCHES.html
9. https://www.trendvisionforecasting.com/editorials/articoli/opulent-asymmetry
10. https://www.trendvisionforecasting.com/editorials/articoli/opulent-asymmetry
11. https://www.zoelev.com/large-signet-ring/
12. https://www.mccaskillandcompany.com/1921-dollar-coin-pendant-with-diamonds.html
13. https://www.carlsonsfinejewelry.com/store/p4466/CY107_Mazza_%241837_14k_Buddha_Rock_Crystal_Diamond_.10ctw_Head_Pendant_.html