Trendbook 2019 – co to jest? Czy warto go kupić?

Trendbook 2019 – co to jest? Czy warto go kupić?

Trendbook pokazuje wizje, nurty, które będą inspirować branżę jubilerską za 18 miesięcy. Pozycja książkowa jest wydana przez TRENDVISION JEWELLERY + FORECASTING*.

*TRENDVISION JEWELLERY + FORECASTING to pierwsze stałe niezależne centrum badawcze, które ma za zadanie śledzić zjawiska społeczno-kulturowe w sztuce, architekturze i modzie. Jednocześnie odkrywa podstawowe powiązania w biżuterii, zegarkach i sektorach dóbr luksusowych.

Dla kogo jest ten album?

 

Trendbook jest z pewnością dla Ciebie, jeśli budujesz swoją markę biżuterii. Jeśli się uczysz warsztatu i rzemiosła złotniczego, to zestawienie trendów na przyszłość pomoże Ci zweryfikować swoje plany. Po lekturze Trendbooka krytycznie spojrzysz na wzory, które chcesz wprowadzić na rynek. Nie oszukujmy się, w biżuterii już dużo się wydarzyło, a klient jest coraz bardziej wybredny.

Potraktuj trendbooka jak szklaną kulę u wróżki 😉 To branżowe spojrzenie na przyszłość biżuteryjną.

Czy można prognozować trendy w biżuterii? 

Co człowiek to opinia, wiadomo. Moim zdaniem, jest możliwe prognozowanie trendów. To sztuka, połączona z wieloletnimi ćwiczeniami dotyczącymi metodologii i doświadczenia. Aktualnie na podstawie dostępnych źródeł i materiałów, możemy wykonać mapę trendów na 2-4 lata do przodu. I to z założeniem tylko i wyłącznie obserwacji trendów rynkowych i zjawisk społecznych! Trendy kształtuje się też lokalnie – w skali kraju, regionu i na poziomie miejskim. Kształtują się także pod względem kultury, obszaru geopolitycznego, społecznego i rynku.

Pamiętaj, że trenbook wydawany jest we Włoszech. Weź pod uwagę lokalność trendów, o czym Ci wcześniej wspominałam. 

Trendy 2019

W TrendBooku 2019 przedstawiono poniższe wizje. Fachowy opis poszczególnych rozdziałów albumu, opisanie w poniższym akapicie, zaczerpnęłam z informacji prasowej, dotyczącej danej edycji. Sama nie ujęłabym lepiej tego w słowa.

  • płynny i elastyczny: zwinność i elegancja łączą się w kapryśny i rzeźbiarski styl. Diamenty będą wiodącymi graczami razem ze złotem i platyną. Złoto i platyna będą ulubionymi metalami do tworzenia biżuterii o elastycznym stylu, który skręca i owija się wokół ciała.
  • Funky Town: zabawny, potężny, hipnotyzujący i niezapomniany. Styl, który wywodzi się z połączenia złota i nieskończonej gamy różnych kolorowych kamieni. O jakich kamieniach mowa? Wszelkich, od turkusów do czarnego spinelu, szafirów i kamieni księżycowych.
  • bogata asymetria: niepowtarzalne kamienie łączą się z niekonwencjonalnym stylem; kolory, kształty, wzory i długości są komplementarnymi elementami tworzącymi minimalistyczną estetykę, buntowniczym duchem lub klasycznym, ożywczym wyglądem.
  • Masculinity Unmasked: estetyka mężczyzn przechodzi głęboką transformację. Anulowanie stereotypów dotyczących płci pozwala współczesnemu człowiekowi swobodnie wyrażać siebie, celebrując własnego rewolucyjnego ducha.

Moje notatki dotyczące tego albumu zawierają takie hasła jak: perły, biomorficzność i kształty natury, ciała ludzkiego. Wynotowałam także powiązania biżuterii z malarstwem i przede wszystkim z kwiatami. W męskiej biżuterii będzie więcej się działo. Bransolety, skóra, zwierzęce motywy, kości… Wszystko niemałe i nie minimalistyczne.  

Trendy nie mogą być wymuszane. Ich obecność łączy się nieświadomie w nasze codzienne nawyki. Moim zdaniem, prognozowanie trendów jest ogromną sztuką. 

Sam album jest piękny. Jest duży i ciężki, formatem zbliżony do A3. Twarda oprawa i piękny, satynowy papier pozwala chłonąć każdą błyskotkę. Album możesz kupić tutaj –  Trendbook. Przesyłka z Włoch do Polski trwała zaledwie 2 dni! Szybko zdążyłam zapomnieć o wysokim rachunku do opłacenia. Ogromny album, jeszcze pachnący farbą drukarską… Tak, to było dobrze wydane osiemset złotych.

Nazywaj mnie dusigroszem, ale wydanie na album takiej sumy, w czasach internetu, było dla mnie ciężkie. Z prostego powodu – nie znalazłam dobrej, treściwej recenzji, żadnej poprzedniej edycji Trendbooka. W końcu się przemogłam. Wcale tego nie żałuję! Stąd ten tekst – jeśli się wahasz – kup i inspiruj się jeszcze bardziej! 

https://www.trendvisionforecasting.com/trendbook-2019.