urodzinowy kamień września – szafir

urodzinowy kamień września – szafir

Wrzesień to miesiąc niebieskiego kamienia, szafiru. A co to jest szafir?  Szafirem nazywamy niebieską odmianę korundu (odmianą korundu jest również rubin, urodzinowy kamień lipca). Naza szafir pochodzi od greckiego wyrazu sappheiros. Szafir, tak jak rubin, mają zdecydowanie wyższą twardość od innych kamieni o podobnej barwie, bo w skali Mohsa (1-10) aż 9.
Najbardziej cenione są szafiry o barwie bławatka, tzw. błękit kaszmirski, pochodzące z Kaszmiru, Birmy i Tajlandii. Kamienie ze Sri Lanki są  jaśniejsze, a australijskie – ciemniejsze. Niebieskie korundy najwyższej jakości pochodzą z Birmy i Sri Lanki. To istne szafirowe zagłębie, gdzie szlifowanie szafirów to ważna gałąź tutejszego przemysłu.

odcienie szafirów | http://www.navneetgems.com/

jak rozpoznać szafir?

Do szafirów mogą być podobne spinele, turmaliny, kordieryty. Do imitacji szafirów wykorzystuje się też szkło zabarwione żelazem lub kobaltem.
Najczęściej szafiry szlifuje się w szlif brylantowy lub schodkowy.
Podobnie jak w rubinach, i w szafirach występuje zjawisko asteryzmu – szafir o szlifie kaboszonowym odbija światło w kształcie gwiazdy.
Zobacz jak wygląda wydobycie szafirów w poście z tajlandzkiej kopalni szafirów u Gems&Travel.

http://gemsandtravel.com/podroze/kopalnia-szafirow-w-chanthaburi-tajlandia/
http://gemsandtravel.com/podroze/kopalnia-szafirow-w-chanthaburi-tajlandia/

Blue Belle of Asia

Jednym ze słynniejszych szafirów na świecie jest Blue Belle of Asia. Wydobyty z osadów rzecznych w Sri Lance w roku 1926. Ma niebiesko-pawi kolor i jest niezwykle przeźroczysty. To też jeden z cięższych egzemplarzy tej odmiany korundu, waży 400 karatów.

Blue Belle of Asia | hurriyetdailynews.com

W 2014 roku został osadzony w naszyjniku i sprzedany na aukcji za 22 miliony dolarów.

Gwiazda Indii

Gwiazda Indii

Największy niebieski szafir gwiaździsty na świecie nosi nazwę Gwiazda Indii. Ma masę 536 karatów i wydobyto go w Sri Lance w XVII wieku. Dzisiaj można go zobaczyć w Instytucie Smithsonian (część Muzeum Historii Naturalnej w USA).

symbolika

Szafir jest bardzo trwały, a co za tym idzie, jest dobrą alternatywą jako kamień centralny w pierścionkach zaręczynowych. Sama księżna Diana otrzymała pierścionek zaręczynowy z szafirem.

księżna Diana i księżna Kate, obie z tym samym szaforowym pierścionkiem na palcu | www.closerweekly.com

Często jest także w sygnetach. Duchowni w średniowieczu nosili szaty ozdobione szafirami, gdyż ich kolor przypominał niebo. Na przestrzeni wieków wierzono, że niebieskie szafiry stoją na straży czystości. Pierścienie z szafirami często nosili duchowni, często także w sygnetach. Szafiry uchodzą za symbol powodzenia i szczęścia.

ZapiszZapisz
ZapiszZapiszZapiszZapisz
ZapiszZapisz